Visit The Dirt Forum for More Information

Author Topic:   Alex, MN - Fall Classic results- 10/10/03
DirtChaser
Dirt Forum Racer

Total posts: 77
posted October 13, 2003 09:46 PM  
10/10/03 - Unofficial results
Viking Speedway
Alexandria, MN

1st Annual Fall Classic

Car count: 62 (WISSOTA)

Heat 1: "7 laps, top 3 advance"
1. 96 - Jay McDonald (2) - Fargo, ND
2. 44 - Darrell Nelson (9) - Hermantown, MN
3. 21x - Trevor Saurer (4) - Dalton, MN
4. z28 - Mark Trautner (1) - Mahnomen, MN
5. 21m - Dev Malmlov (6) - Moorhead, MN
6. 40 - Scott Gilbertson (11) - Melrose, MN
7. 48 - Chris Wolden (7) - Fergus Falls, MN
8. 54 - Terry Bendel (8) DNF - Madison, MN
9. 37e - Kelly Estey (3) DNF - Kelly Lake, MN
10. 24B - Jim Berglund (5) DNF - Princeton, MN
11. B1 - Jason Blue (10) DNF - Moorhead, MN

Heat 2: "10 laps"
1. 5x - Scot Danzeisen (8) - Herman, MN
2. 4c - Craig Christianson (7) - New London, MN
3. 52 - Jason Thoennes (4) - Brandon, MN
4. 28t - Scott Tofte (6) - Madison, MN
5. 84x - Mike Johnson (3) - Harwood, ND
6. 20 - Kyle Wieberdink (5) - Alexandria, MN
7. 2H - Pat Hardy (9) - Milaca, MN
8. 61 - Todd Sharkey (10) - Rochester, MN
9. 33 - Jason Helmbrecht (1) Howard Lake, MN
10. 99 - Steve Pavlicek (11) - Moorhead, MN
11. 57H - Terry Hanson (2) DNF - Elk River, MN

Heat 3: "10 laps"
1. 11s - J.J. Schuelke (4) - Dawson, MN
2. 21jr - Joey Jensen (5) - Maplewood, MN
3. 44F - Rob Fenske (7) - Monticello, MN
4. 69 - Bobby Houston (10) - Frederic, WI
5. 28J - Greg Schultz (1) - ??
6. 13 - Brad Miller (8) - Howard Lake, MN
7. 7t - David Thompson (2) DNF - Watertown, SD
8. 57 - Dave Storck (6) DNF - Morris, MN
9. 50w - Jeff Wildung (3) DNF - Nassau, MN
10. 25 - Hank Berry (9) DNF - Sydney, MT

Heat 4: "10 laps"
1. 14x - Dennis Bitzan (2) - Alexandria, MN
2. 91 - Craig Thatcher (3) - Knapp, WI
3. 5G - Scott Greer (1) - East St. Paul, MB, Canada
4. 50x - Ben Wolden (9) - Fergus Falls, MN
5. 99F - Karl Fenske (6) - Winona, MN
6. 31v - Jason Voight (10) - Richmond, MN
7. 8 - Harold Peters (7) - Winnipeg, MB, Canada
8. 26 - Bob Gierke (8) - West Port, MN
9. 54L - Jayme Lautigar (4) - Superior, WI
10. 46 - Ken Hron (5) DNF - Nashwauk, MN

Heat 5: "10 laps"
1. 98H - Scott Hillig (6) - Long Prairie, MN
2. 2J - Blake Jegtvig (1) - Hawley, MN
3. 1* - Kurt Kurtzweg (3) - Hutchinson, MN
4. 57s - Kevin Sexton (10) - West St. Paul, MB, Canada
5. 21B - Brandon Jensen (4) - Maplewood, MN
6. 48 - Don Brightbill (5) - Hudson, WI
7. 6 - Jeff Hinkemeyer (7) - St. Cloud, MN
8. 55c - Ron Mahder (2) - Eau Claire, WI
9. 71B - Dave Siercks (9) - Mounds View, MN
10. 87M - John Baltich (8) - Hibbing, MN

Heat 6: "10 laps"
1. 7J - Ricky Jacobson (2) - Bemidji, MN
2. 2c - Dave Cain (10) - Corcoran, MN
3. 7 - Ron Jones (9) - Zimmerman, MN
4. 57w - Chad Williamson (1) - Watertown, SD
5. 7x - Jodi Olson (8) - Hibbing, MN
6. 1x - Terry Engebretson (5) - Cyrus, MN
7. 63x - Greg Scheffer (7) - Harris, MN
8. 7L - Randy Lintner (6) - Blaine, MN
9. 5 - Johnny Corell, Sr. (3) DNF - Jamestown, ND
10. 11x - Jason Schill (4) DNF - Dresser, WI

The following part of the program was run on sunday afternoon, October 12, 2003.
B-Main 1: "13 laps, top 2 advance"
1. 40 - Scott Gilbertson (5)
2. 31v - Jason Voight (6)
3. 99F - Karl Fenske (4)
4. 37e - Kelly Estey (12)
5. 50x - Ben Wolden (2)
6. 46 - Ken Hron (15)
7. 21m - Dev Malmlov (3) DNF
8. z28 - Mark Trautner (1) DNF, lost/broke driveshaft while leading
9. 26 - Bob Gierke (9) DNF
10. 6 - Jeff Hinkemeyer (8) DNF
11. 48x - Chris Wolden (7) DNF
12. 54L - Jayme Lautigar (DNS) scheduled to start 10th
13. 87m - John Baltich (DNS) scheduled to start 11th
14. 50w - Jeff Wildung (DNS) scheduled to start 13th
15. 57H - Terry Hanson (DNS) scheduled to start 14th

B-Main 2: "15 laps, top 2 advance"
1. 21B - Brandon Jensen (4)
2. 57s - Dave Storck (14)
3. 57s - Kevin Sexton (2)
4. 5 - Johnny Corell, Sr. (13)
5. 20 - Kyle Wieberdink (5)
6. 2H - Pat Hardy (7)
7. 84x - Mike Johnson (3)
8. 63x - Greg Scheffer (8)
9. 48 - Don Brightbill (6)
10. 55c - Ron Mahder (9)
11. 71B - Dave Siercks (12) DNF
12. 7L - Randy Linter (10) DNF
13. 28 - Scott Tofte (1) DNF
14. 54 - Terry Bendel (DNS) scheduled to start 11th
15. 25 - Hank Berry (DNS) scheduled to start 15th

B-Main 3: "10 laps, top 2 advance"
1. 7x - Jodi Olson (4)
2. 57w - Chad Williamson (2)
3. 24B - Jim Berglund (12)
4. 33 - Jason Helmbrecht (9)
5. B1 - Jason Blue (13)
6. 13 - Brad Miller (5)
7. 1x - Terry Engebretson (6) DNF
8. 99 - Steve Pavlicek (1) DNF
9. 61 - Todd Sharkey (8) DNF
10. 69 - Bob Houston (DNS) scheduled to start 1st
11. 28J - Greg Schultz (DNS) scheduled to start 3rd
12. 8 - Harold Peters (DNS) scheduled to start 7th
13. 7t - David Thompson (DNS) scheduled to start 11th
14. 11x - Jason Schill (DNS) scheduled to start 14th

Feature: "35 laps"
1. 5x - Scot Danzeisen (1)
2. 96 - Jay McDonald (4)
3. 7J - Rick Jacobson (2)
4. 52 - Jason Thoennes (14)
5. 98H - Scott Hillig (3)
6. 2c - Dave Cain (12)
7. 44N - Darrell Nelson (7)
8. 4c - Craig Christiansen (8)
9. 91 - Craig Thatcher (10)
10. 7 - Ron Jones (18)
11. 40 - Scott Gilbertson (19)
12. 11s - J.J. Schuelke (5)
13. 1* - Kurt Kurtzweg (17)
14. 21x - Trevor Saurer (13)
15. 5G - Scott Greer (16)
16. 57w - Chad Williamson (24)
17. 21B - Brandon Jensen (20) -1
18. 57 - Dave Storck (23) -1
19. 2J - Blake Jegtvig (11) -1
20. 21jr - Joey Jensen (9) DNF
21. 44F - Rob Fenske (15) DNF
22. 14x - Dennis Bitzan (6) DNF
23. 31v - Jason Voight (22) DNF
24. 7x - Jodi Olson (21) DNF
The #7x elected to start at the tail.

Other feature winners:
WISSOTA MW Mods: #73 - Zach Johnson (45 cars)
WISSOTA Streets: #33 - Scott Paulson (40 cars)
WISSOTA Supers: #66x - Scot Danzeisen (48 cars)
WISSOTA Late Models: #27 - Dave Zimmerman (61 cars)

Back to the Archives