Visit The Dirt Forum for More Information

Author Topic:   Cedar Lake Speedway, WI - Wissota 100 results - 9/13/03
DirtChaser
Dirt Forum Racer

Total posts: 77
posted September 14, 2003 03:39 PM  
Sept. 11 thru Sept. 13, 2003 - Unofficial results
Cedar Lake Speedway
New Richmond, Wisconsin

18th Annual WISSOTA 100

Car count: 96

Heat 1: "12 laps"
1. 1 - Dennis Jones (4) - Oakdale, MN
2. 48jr - Craig Brightbill (5) - Hudson, WI
3. 11x - Jim Chyba (3) - Browerville, MN
4. 2G - Troy Girolamo (7) - Eleva, WI
5. 4J - Marcus Damjanovich (9) DNF - Wilpen, MN
6. 00 - Robbie Bunkelman (6) DNF - Abbotsford, WI
7. 27G - Carter Gerlach (10) DNF - Andover, MN
8. OK - Trent Follmer (2) DNF - Elk River, MN
9. 31L - Tony Lund (DNS) scheduled to start 1st - Cambridge, MN
10. 12m - Jason Miller (DNS) scheduled to start 8th - Duluth, MN

Heat 2: "8 laps"
1. 2c - Dave Cain (1) - Corcoran, MN
2. 7e - Neil Eckhart (4) - Rochester, MN
3. 12x - Scott Schmit (9) - Princeton, MN
4. K1 - Rick Kobs (10) - Deer Park, WI
5. 17d - Scott Duval (5) - Bloomer, WI
6. F2 - Dave Friendt (6) - New Richmond, WI
7. 78 - Brent Prochnow (2) DNF - Menomonie, WI
8. 26 - Bob Gierke (8) DNF - Villard, MN
9. 69 - Bobby Houston (7) DNF - Frederic, WI
10. 5R - Kyle Raguse (3) DQ, finished 3rd - Wheaton, MN

Heat 3: "12 laps"
1. 37e - Kelly Estey (1) - Kelly Lake, MN
2. 98H - Scott Hillig (4) - Long Prairie, MN
3. 30 - Eric Pember (8) - Pittsville, WI
4. 11t - Pat Doar (5) - New Richmond, WI
5. 14x - Dennis Bitzan (2) - Alexandria, MN
6. 98 - Al Uotinen (10) - Superior, WI
7. 63x - Greg Scheffer (3) - Harris, MN
8. 5d - Jeff Doriott (6) DNF - Star Prairie, WI
9. 4H - Kerry Hanson (9) DNF - Baldwin, WI
10. 72 - Everett Rose (DNS) scheduled to start 7th - Cedar, MN

Heat 4: "12 laps"
1. 68 - Doug Gustafson (1) - Frederic, WI
2. QQ - Tony Bahr (6) - Eau Claire, WI
3. 1R - Randy Rarick (5) - Princeton, MN
4. 3 - Jess Beckett (7) - Rapid City, SD
5. 67 - Al Stettner (10) - Inver Grove Heights, MN
6. 87 - Ron Figlinski (9) DNF - Nichols, WI
7. 25 - Doug Gamer (2) DNF - South St. Paul, MN
8. 22 - Jeff Spacek (8) DNF - Phillips, WI
9. 78R - Ross Prochnow (4) DNF - Menomonie, WI
10. 66 - Dave Lear (3) DNF - Coon Rapids, MN

Heat 5: "12 laps"
1. 21jr - Joey Jensen (6) - Maplewood, MN
2. 2H - Pat Hardy (2) - Milaca, MN
3. 5 - Scott Schulte (8) - Coon Rapids, MN
4. 21H - Jerry Hartman (7) - Marenisco, MI
5. 44F - Rob Fenske (5) - Monticello, MN
6. 12N - Rick Nelson (1) - Alexandria, MN
7. 1K - Mike Kelley, Jr. (3) - St. Paul, MN
8. 96t - Tim Swanson (4) - Isanti, MN
9. 21J - Marc Johnson (10) - Ely, MN
10. 26x - Dan Schroeder (9) - Grand Rapids, MN

Heat 6: "12 laps"
1. 44N - Darrell Nelson (6) - Hermantown, MN
2. 90 - Brad Hanson (8) - Mountain Iron, MN
3. 99 - Scott Kobs (7) - Deer Park, WI
4. 00 - Jamie Bisonette (3) - Dallas, WI
5. 2s - Scott Splittstoesser (10) - Lake Elmo, MN
6. 71B - Dave Siercks (1) - Mounds View, MN
7. 50 - Kevin Viebrock (5) - Somerset, WI
8. 21m - Troy Kuyoth (4) - Stratford, WI
9. 3d - Dann Olson (DNS) scheduled to start 9th
10. 24 - Brad Waits (2) DQ, finished 2nd - Zumbrota, MN

Heat 7: "12 laps"
1. 00 - Steve Arpin (7) - Fort Frances, ON, Canada
2. 7J - Rick Jacobson (2) - Wilton, MN
3. 24H - Darrell Hazelton (8) - Chippewa Falls, WI
4. 11B - Chad Banks (5) - Milaca, MN
5. 03 - Lonnie Earney (4) - Cochrane, WI
6. 21L - Aric Lindberg (3) DNF - Dallas, WI
7. 43 - Luke Schilling (9) DNF - Granton, WI
8. 5m - Jeff Provinzino (6) DNF - Hibbing, MN
9. 99F - Karl Fenske (1) DNF - Winona, MN

Heat 8: "6 laps"
1. 97 - Ron Schreiner (3) - Hudson, WI
2. 45 - Bob Broking (2) - Grand Rapids, MN
3. 57 - Dave Storck (5) - Morris, MN
4. 49 - Bob Timm (9) - Winona, MN
5. 7x - Jodi Olson (4) - Hibbing, MN
6. 40 - Scott Gilbertson (6) - Melrose, MN
7. 17L - Jamie Lemke (7) - Hutchinson, MN
8. 24R - Kevin Rogers (8) - Unity, WI
9. 39 - Ben Anderson (1) DNF - Winona, MN

Heat 9: "12 laps"
1. 91 - Craig Thatcher (4) - Knapp, WI
2. 1H - Paul Harelstad (5) - Bloomer, WI
3. 55c - Ron Mahder (3) - Eau Claire, WI
4. 63F - Bruce Fouks (8) - Deer Park, WI
5. 40k - Paul Knauf (6) - Marshfield, WI
6. 48 - Don Brightbill (9) - Hudson, WI
7. 8 - Todd Siddons (7) DNF - Eau Claire, WI
8. 38 - Rick Cannata (2) DNF - Hibbing, MN
9. 2R - Ricky Roche (1) DNF - International Falls, MN

Heat 10: "12 laps"
1. 5x - Scot Danzeisen (8) - Herman, MN
2. 41 - Larry Zeller, Jr. (3) - Ramsey, MN
3. 1x - Terry Engebretson (1) - Cyrus, MN
4. 57A - Mike Anderson (7) - Colfax, WI
5. 31G - Owen Grube (9) - Cambridge, MN
6. 4A - Roger Anderson (2) - Zimmerman, MN
7. F3 - Rick Friendt (5) DNF - St. Paul, MN
8. 44H - Paul Hipsag (4) DNF - Elk River, MN
9. 56 - Paul Bruggeman (6) DNF - Mahtomedi, MN

Top 20 in Passing Points after the heats:
1. 5x - Scot Danzeisen (69.5)
2. 00 - Steve Arpin (68)
3. 21jr - Joey Jensen (66.5)
4. 44N - Darrell Nelson (66.5)
5. 90 - Brad Hanson (65)
6. 1 - Dennis Jones (63.5)
7. 91 - Craig Thatcher (63.5)
8. 12x - Scott Schmit (62)
9. QQ - Tony Bahr (62)
10. 97 - Ron Schreiner (62)
11. 48jr - Craig Brightbill (60.5)
12. 30 - Eric Pember (60.5)
13. 5 - Scott Schulte (60.5)
14. 24H - Darrell Hazelton (60.5)
15. 1H - Paul Harelstad (60.5)
16. 2c - Dave Cain (59)
17. 7e - Neil Eckhart (59)
18. K1 - Rick Kobs (59)
19. 37e - Kelly Estey (59)
20. 98H - Scott Hillig (59)

C-Main 1: "15 laps, top 2 to 'B'"
1. 8 - Todd Siddons (5)
2. 2R - Ricky Roche (14)
3. 4H - Kerry Hanson (12)
4. 43 - Luke Schilling (1)
5. 5m - Jeff Provinzino (9)
6. 38 - Rick Cannata (10)
7. 26x - Dan Schroeder (15)
8. 24 - Brad Waits (18)
9. 96t - Tim Swanson (8)
10. 21J - Marc Johnson (11)
11. 63x - Greg Scheffer (3)
12. 5d - Jeff Doriott (7)
13. 72 - Everett Rose (17)
14. 99F - Karl Fenske (13) DNF
15. 4A - Roger Anderson (DNS) scheduled to start 2nd
16. 50 - Kevin Viebrock (DNS) scheduled to start 4th
17. OK - Trent Follmer (DNS) scheduled to start 6th
18. 12m - Jason Miller (DNS) scheduled to start 16th

C-Main 2: "6 laps, top 2 to 'B'"
1. 40 - Scott Gilbertson (1)
2. 24R - Kevin Rogers (9)
3. 1K - Mike Kelley, Jr. (3)
4. 26 - Bob Gierke (6)
5. 78 - Brent Prochnow (DNS) scheduled to start 2nd
6. 17L - Jamie Lemke (DNS) scheduled to start 4th
7. F3 - Rick Friendt (DNS) scheduled to start 5th
8. 78R - Ross Prochnow (DNS) scheduled to start 7th
9. 21m - Troy Kuyoth (DNS) scheduled to start 8th
10. 44H - Paul Hipsag (DNS) scheduled to start 10th
11. 69 - Bobby Houston (DNS) scheduled to start 11th
12. 22 - Jeff Spacek (DNS) scheduled to start 12th
13. 39 - Ben Anderson (DNS) scheduled to start 13th
14. 66 - Dave Lear (DNS) scheduled to start 14th
15. 31L - Tony Lund (DNS) scheduled to start 15th
16. 5R - Kyle Raguse (DNS) scheduled to start 16th
17. 3d - Dann Olson (DNS) scheduled to start 17th
18. 56 - Paul Bruggeman (DNS) scheduled to start 18th

B-Main 1: "10 laps, top 2 to Feature"
1. 41 - Larry Zeller (2)
2. 4J - Marcus Damjanovich (9)
3. 8 - Todd Siddons (21)
4. 2G - Troy Girolamo (6)
5. 1x - Terry Engebretson (10)
6. 57A - Mike Anderson (8)
7. 87 - Ron Figlinski (19)
8. 71B - Dave Siercks (20)
9. 03 - Lonnie Earney (16)
10. 2H - Pat Hardy (3)
11. 98 - Al Uotinen (12) DNF
12. 57 - Dave Storck (5) DNF
13. 68 - Doug Gustafson (1) DNF
14. 67 - Al Stettner (7) DNF
15. F2 - Dave Friendt (18) DNF
16. 2R - Ricky Roche (22) DNF
17. 7J - Rick Jacobson (4) DNF
18. 11t - Pat Doar (11) DNF
19. 17d - Scott Duval (14) DNF
20. 44F - Rob Fenske (15) DNF
21. 27G - Carter Gerlach (DNS) scheduled to start 17th
22. 40k - Paul Knauf (13) DQ, finished 4th

B-Main 2: "15 laps, top 2 to Feature"
1. 99 - Scott Kobs (3)
2. 45 - Bob Broking (4)
3. 63 - Bruce Fouks (5)
4. 14x - Dennis Bitzan (14)
5. 21H - Jerry Hartman (7)
6. 00 - Robbie Bunkelman (17)
7. 1R - Randy Rarick (2)
8. 7x - Jodi Olson (16)
9. 11x - Jim Chyba (8)
10. 2s - Scott Splittstoesser (15)
11. 40 - Scott Gilbertson (21)
12. 00 - Jamie Bisonette (12)
13. 48 - Don Brightbill (13)
14. 21L - Aric Lindberg (20)
15. 11B - Chad Banks (11)
16. 25 - Doug Gamer (18)
17. 12N - Rick Nelson (19) DNF
18. 31G - Owen Grube (10) DNF
19. 3 - Jess Beckett (6) DNF
20. 24R - Kevin Rogers (22) DNF
21. 55c - Ron Mahder (9) DNF
22. 49 - Bob Timm (1) DQ, finished 1st

Feature: "35 laps"
1. 00 - Steve Arpin (4)
2. 91 - Craig Thatcher (7)
3. 30 - Eric Pember (12)
4. QQ - Tony Bahr (9)
5. 1H - Paul Harelstad (15)
6. K1 - Rick Kobs (18)
7. 21jr - Joey Jensen (1)
8. 41 - Larry Zeller (21)
9. 2c - Dave Cain (16)
10. 90 - Brad Hanson (6)
11. 48jr - Craig Brightbill (11)
12. 5x - Scot Danzeisen (5)
13. 44N - Darrell Nelson (2)
14. 4J - Marcus Damjanovich (23)
15. 45 - Bob Broking (24)
16. 12x - Scott Schmit (8)
17. 5 - Scott Schulte (13)
18. 1 - Dennis Jones (3) DNF
19. 98H - Scott Hillig (20) DNF
20. 24H - Darrell Hazelton (14) DNF
21. 37e - Kelly Estey (19) DNF
22. 7e - Neil Eckhart (17) DNF
23. 99 - Scott Kobs (22) DNF
24. 97 - Ron Schreiner (DNS) broke on pace lap, scheduled to start 10th

Other feature winners
WISSOTA Streets: #15 - Gary Reents (95 cars)
WISSOTA MW Mods: #9m - Dale Mathison (85 cars)
WISSOTA Supers: #34 - Dale Gangl (128 cars)
WISSOTA Late Models: #27 - Jerry Redetzke (82 cars)

Back to the Archives