Visit The Dirt Forum for More Information

Author Topic:   Lernerville Speedway Race Results
jammin
Dirt Administrator

Total posts: 3375
posted September 26, 2001 03:54 AM UIN: 16262997
Lernerville Speedway Race Results
278 N. Pike Road Sarver, Pa 16055
Phone: 724-353-1511 Fax: 724-353-2650 www.lernerville.com

Date: 9/25/01

Pennzoil World of Outlaws Feature: Feature Race Notes: Started: 2
1. Danny Wood, Norman, OK Wins:1 Laps: 35
2. Danny Lasoski, Dover, MO
3. Johnny Herrera, Higley, AZ Lap Leaders:
4. Mark Kinser, Oolitic, IN Herrera 1-15, Wood 16-35
5. Jeff Shepard, Upperco, MD Sprint Qualifying Race Winners:
6. Tim Shaffer, Aliquippa 1st Heat: Danny Wood, Norman, OK
7. Sammy Swindell, Germantown, TN Dale Blaney, Hartford, OH
8. Brad Furr, Pleasonton, CA Mark Kinser, Oolitic, IN
9. Andy Hillenburg, Broken Arrow, OK Jeff Shepard, Upperco, MD
10. Dale Blaney, Hartford, OH Steve Kinser, Bloomington, IN
11. Paul McMahon, Bristol, IN Jason Myers, Clovis, CA
12. Stevie Smith, New Oxford Craig Dollansky, Elk River, MN
13. Craig Dollansky, Elk River, MN Ralph Spithaler, Evans City
14. Jason Myers, Clovis, CA Brent Matus, Wampum
15. Donny Schatz, Minot, ND ` Gale Ruth Sr., Pleasantville
16. Joey Saldana, Brownsburg, IN
17. Ed Lynch Jr., Apollo 2nd Heat: Danny Lasoski, Dover, MO
18. PJ Chesson, Far Hills, NJ A. Hillenburg, B. Arrow, OK
19. Steve Kinser, Bloomington, IN Tim Shaffer, Aliquippa
20. Eric Smith, Sarver S. Swindell, Germantown, TN
21. Ralph Spithaler, Evans City Paul McMahon, Bristol, IN
22. Tommy Burns, Kinsman, OH PJ Chesson, Far Hills, NJ
23. Mike Kaminski, Sarver Tommy Burns, Kinsman, OH
24. Bill Kiley, Cabot Eric Smith, Sarver
25. Brent Matus, Wampum Bill Kiley, Cabot
26. Gary Kriess Jr., Butler Randy Cox, Industry

Qualifying Results: 3rd Heat: Johnny Herrera, Higley, AZ
1. Mark Kinser, Oolitic, IN 13.026 Joey Saldana, Brownsburg, IN
2. Tim Shaffer, Aliquippa 13.188 Stevie Smith, New Oxford
3. Donny Schatz, Minot, ND 13.227 Donny Schatz, Minot, ND
4. Jeff Shepard, Upperco, MD 13.243 Ed Lynch Jr., Apollo
5. S. Swindell, Germantown, TN 13.245 Brad Furr, Pleasonton, CA
6. Stevie Smith, New Oxford 13.249 Gary Kriess Jr., Butler
7. Dale Blaney, Hartford, OH 13.282 Mike Kaminski, Sarver
8. Danny Lasoski, Dover, MO 13.312 Jerry Frew, Barnsville, OH
9. J. Saldana, Brownsburg, IN 13.326
10. Danny Wood, Norman, OK 13.340 Channelock Dash:
11. A. Hillenburg, Broken Arrow, OK 13.343 Johnny Herrera, Higley, AZ
12. Johnny Herrera, Higley, AZ 13.346 Danny Wood, Norman, OK
13. Jason Myers, Clovis, CA 13.363 Mark Kinser, Oolitic, IN
14. PJ Chesson, Far Hills, NJ 13.461 Danny Lasoski, Dover, MO
15. Brad Furr, Pleasonton, CA 13.464 Tim Shaffer, Aliquippa
16. S. Kinser, Bloomington, IN 13.494 Jeff Shepard, Upperco, MD
17. Paul McMahon, Brostol, IN 13.637 Sammy Swindell, Germantown, TN
18. Ed Lynch Jr., Apollo 13.733 Stevie Smith, New Oxford
19. C. Dollansky, Elk River, MN 13.839 Donny Schatz, Minot, ND
20. Tommy Burns, Kinsman, OH 14.030 Dale Blaney, Hartford, OH
21. Gary Kriess Jr., Butler 14.183
22. Ralph Spithaler, Evans City 14.506 B-Main:
23. Eric Smith, Sarver 14.639 C. Dollansky, Elk River, MN
24. Mike Kaminski, Sarver 15.127 Gary Kriess Jr., Butler
25. Brent Matus, Wampum 15.364 Tommy Burns, Kinsman, OH
26. Bill Kiley, Cabot 15.376 Ralph Spithaler, Evans City
27. Jerry Frew, Barnesville, OH 17.391 Eric Smith, Sarver
28. Gale Ruth Sr., Pleasantville 17.476 Mike Kaminski, Sarver
29. Randy Cox, Industry, ( No Time) Brent Matus, Wampum
Bill Kiley, Cabot
Gale Ruth Sr., Pleasantville
Jerry Frew, Barnsville, OH
Randy Cox, Industry
Notes:

9/29(Sat.) Autumn-Motive Fest 01 plus Bluebird Bus Races, "The Sequel," "Powder Puff Races,"
Auto Demo Derby, Pure Stock Pandemonium Special
3/2/02 34th Annual Lernerville Speedway Awards Banquet


Back to the Archives