Visit The Dirt Forum for More Information

Author Topic:   Hogge, McBirnie top Modified qualifiers at record-setting IMCA Super Nationals
jammin
Dirt Administrator

Total posts: 3279
posted September 06, 2001 07:05 PM UIN: 16262997
Hogge, McBirnie top Modified qualifiers at record-setting IMCA Super Nationals
BOONE, Iowa (Sept. 5, 2001) - It's been quite a week for Joe McBirnie.

On Saturday night, McBirnie wrapped up the Modified track championship at the Boone Speedway.

On Wednesday, he won the second of two 20-car, 20-lap features to qualify for the starting field in Saturday's main event at the I.M.C.A. Speedway Motors Super Nationals.

Californian Bobby Hogge IV captured the first feature. The top four finishers in each race will draw Thursday night to determine starting positions on the inside row.

McBirnie and Hogge have the current top bragging rights in the record 416 Modified drivers entered in Super Nationals. The previous mark of 406 was established last year.

Forty heats were held on opening night of qualifying for the Modifieds. The program ended with eight "B" races.

Taking charge on the second lap, McBirnie led runner-up Karl Tipton of Gilbert, Ariz., and Kelly Shryock of Story City the last 19 times around the track.

Rusty Glosser of Lincoln, Neb., was fourth. He'd run second in his heat and was promoted to the top spot after the first-place car was disqualified in post-race tech because it didn't have a scatter shield. Glosser then regained the final qualifying spot after David Murray Jr.'s engine went poof on the next to the last lap of the feature.

McBirnie was 31st in his one Super Nationals main, in 1994. Shryock is in the big dance for the sixth time and ran eighth at Boone last September.

Tipton and Glosser are both first-time qualifiers, Glosser accomplishing the feat in his 10th try.

In the first feature, Hogge took the low groove past Bobby Bowman of Winterset for the lead on the ninth circuit. He crossed the start/finish line a heartbeat ahead of Bowman and, following a lap 11 re-start, pulled away from the rest of the field.

Also advancing to the Saturday show are runner-up Clint Bowyer of Emporia, Kan., Mike Molle of Glidden and Johnny Saathoff of Beatrice, Neb.

Hogge and Bowyer are first-time qualifiers. Molle was ninth in 1999 and Saathoff made the main event for the sixth straight year.

Bowman set a fast pace up front for the first eight laps. Bowyer slipped into second on lap 12 and Molle moved into third on lap 16. Starting from the outside of row six, Saathoff found the best bite on the insideand secured the final qualifying spot on lap 17.

The race was slowed by three cautions before reaching the mid-way point. Three-time Super Nationals champion John Logue of Boone got tangled up with Cameron, Mo.'s Mark Dotson on the eighth lap. Both were able to continue, however, Logue finishing 13th, Dotson 17th.

Eight cars will qualify for the main event Wednesday, Thursday and Friday nights, with the final nine added on Saturday.

The 2000 Super Nationals also posted an all-time mark with 694 cars in five divisions. 2001's total of Modifieds, Stock Cars and Hobby Stocks is currently 652, with Sprint Cars racing Thursday night and Late Models on Friday.

RESULTS

IMCA MODIFIED

Tonight's Heat winners advance to tonight's "A" Features; 2nd-5th advance to tonight's "B" Features for points only.

Heat 1 - 1. Bobby Bowman, Winterset, IA; 2. Ricky Stephan, South Sioux City, NE; 3. David Smith, Frisco, TX; 4. Robert Shepard;; 5. Darren Huntley, Ogden, IA; 6. Wayne Edmondson, Jacksonville, AR; 7. Robert Brinkman, DeWitt, NE; 8. Rich Lewerke, Garner, IA; 9. Len West, Mablevale, AR; 10. Dan Nasalroad, LaCygne, KS; 11. Eric Caudell, Duncan, OK.

Heat 2 - 1. Mike Molle, Glidden, IA; 2. Denny Stoneburner, Boone, IA; 3. Todd Wilson, Spickard, MO; 4. Brian Foote;; 5. John Pessick, Evansdale, IA; 6. Travis Spaulding, Greenville, WI; 7. Mc Leod Baker, Arlington, TX; 8. B. J. Moore, Fouke, AR; 9. Mike Smith, Montpelier, OH; 10. Rodney Scheuermann, Scranton, IA; 221. Troy Heble, Broken Arrow, OK.

Heat 3 - 1. Ron Pope, Mason City, IA; 2. Scott Olson, Ellsworth, IA; 3. Jason Thompson, Concordia, MO; 4. Jimmy Gustin, Marshalltown, IA; 5. Mike Monnig, Hermann, MO; 6. Lonny Bryant, Marshalltown, IA; 7. Jesse Robinson, Elk City, NE; 8. Brian Mullen, Seymour, WI; 9. Ed Tavener, Kansas, KS; 10. Randy Minzel;; 221. Rick Huff, Monroe, IA.

Heat 4 - 1. Clint Bowyer, Emporia, KS; 2. Tony Hofbauer, Slater, IA; 3. Jim Ballard, Broken Arrow, OK; 4. RM VanPay, Green Bay, WI; 5. Jason Rold, Hancock, IA; 6. Darren Williams, Glendale, AZ; 7. Damon Haslip, Waseca, MN; 8. Tim Chastain, Rock Springs, GA; 9. Jeremy Eatherton, Gibbon, NE; 10. Julie McDermid, Oconto Falls, WI; 221. Scott Bivens, Lincoln, NE.

Heat 5 - 1. Bobby Hogge IV, Salinas, CA; 2. Triston Dycus, Carrollton, TX; 3. Andy Brown, Little Rock, AR; 4. Jason Hyerdall, Wildwood, IL; 5. John McClure, Clarksville, MI; 6. Mike Nichols, Harlan, IA; 7. Mark Gibbs, Algona, IA; 8. Brian Knoell, Falun, KS; 9. Michael Jensen; 10. David Thorne, Spalding, NE; 11. Tom Eiklor, Barton, NY.

Heat 6 - 1. Danny Fetters, Marshalltown, IA; 2. Jerry Hoffman, Oronogo, MO; 3. Jerry Wren, Howard Lake, MN; 4. John Fellers, Flemington, MO; 5. Scott Hogan, Vinton, IA; 6. David Pries, Medaryville, IN; 7. Bobby Maupin, McAllen, TX; 8. James Allbee, Boone, IA; 9. Brett Bartels, Buchanan, MI; 10. Paul Miller;; 11. Brad Hawkins, Whitehouse, TX.

Heat 7 - 1. Tommy Paige, Groton, NY; 2. Trey Todd, Nevada, MO; 3. Eric Turner, Hermitage, MO; 4. Shannon Fisk, Lowell, MI; 5. Jeff Roodvoets, Middleville, MI; 6. Charles Laizure, Urich, MO; 7. Tim Lemirande, Verona, WI; 8. Travis Patch, Holton, KS; 9. Dennis Haldemann, Janesville, WI; 10. Doug Oswald, White Cloud, KS; 11. Brad Whitney, Trenton, MO.

Heat 8 - 1. Bob Sikes; 2. Rik Gropp, Lincoln, NE; 3. Al Hejna, Ventura, IA; 4. Scott Badker, Klemme, IA; 5. M. J. Hintz, Green Bay, WI; 6. Jason Weatherton, Beresford, SD; 7. Jason Markewitz;; 8. Paul Thorpe, New Londen, WI; 9. Dan Ratajczak, Frog Station, WI; 10. Scotty Roberts, Columbia, MO; 11. Sean Tyson, Council Bluffs, IA.

Heat 9 - 1. Brian Efkamp, Perry, IA; 2. Mike Meyer, Greenwood, NE; 3. Bill Lemmens, Green Bay, WI; 4. Scott Mullen, Seymour, WI; 5. Jason Logan;; 6. Chris Derenne, Luxemburg, WI; 7. Rick Ward, Mesa, AZ; 8. Joe Mullins, Boulder, CO; 9. Kris Smith, West Allis, WI; 10. Tim Stevens, Cedar Rapids, IA; 11. Sammy Strasser, Beaver Dam, WI.

Heat 10 - 1. Johnny Saathoff, Beatrice, NE; 2. Jake Kelley, Haskell, OK; 3. Wayne Johnson, Minot, ND; 4. Marlin Kracht, Luverne, MN; 5. Clay Galbreath;; 6. Scotty Allen, Wheatland, MO; 7. Scott Williams, Mattoore, WI; 8. Bobby Kerbs, Nevada, MO; 9. Robert Keller, Jr., Baldwinsville, NY; 10. Kenny McCarty, North Platte, NE; 11. Rob Poor, Abilene, KS.

Heat 11 - 1. Randy Trefz, Vinton, IA; 2. Mike O'Lear, Marshalltown, IA; 3. Andy Humphrey, Des Moines, IA; 4. Lonnie Robbins, Alma, AR; 5. Reese Coffee, Sioux City, IA; 6. Bobby Silva, Taylor, TX; 7. Larry Grube, Cresco, IA; 8. Randy McGraw, Oakview, CA; 9. Darryl Campbell, Everman, TX; 221. Larry Hall, Rochester, MN; 221. Jim Pearce, Chapman, NE.

Heat 12 - 1. Terry Belcher, Jr, Phoenix, AZ; 2. Ed Devall, Waukegan, IL; 3. Larry Stevenson, Peculiar, MO; 4. Todd Steinhart, Waseca, MN; 5. Mike Sullivan, Trevor, WI; 6. Eric Scribner;; 7. Jason Slegh, Lansing, MN; 8. Jason Rice, Lincolnton, NC; 9. Adam Larson, Ames, IA; 10. Scott Styskal, David City, NE; 221. Matt Neubauer;.

Heat 13 - 1. Kevin Larkins, Greenwood, NE; 2. Tim Echevarria, Junction City, KS; 3. Greg Skaggs, Glenpool, OK; 4. Jason Pike, Pahrump, NV; 5. Duane Neel, Whitehouse, TX; 6. Kevin Kleinschmidt, Fond Du Lac, WI; 7. Charles Stryker, Eddyville, NE; 8. Ed Gardner, Valparaiso, IN; 9. Garry Hall, Rochester, MN; 10. Leland Hibdon, Pahrump, NV; 11. Shad Badder, Oak Grove, MO.

Heat 14 - 1. John Logue, Boone, IA; 2. Allen Kent, Minot, ND; 3. John Potter, Catoosa, OK; 4. Brandon Reid, Colleyville, TX; 5. Larry Grafton, Des Moines, IA; 6. Owen Grube;; 7. Adam Arombul;a;; 8. Jason Briese, Cleghorn, IA; 9. Jon McBroom, Ames, IA; 10. Steven Glenn, Hamilton, MO; 11. Paul Colvin Jr;.

Heat 15 - 1. Tom Finke, Sherburn, MN; 2. Brian Cass, Tracy, CA; 3. Pat Graham, LeMars, IA; 4. Kevin Opheim, Mason City, IA; 5. Glenn Thurman, Canyon City, NM; 6. Neal Debord, Amarillo, TX; 7. Chad Huston, Jamesport, MO; 8. Donnie Zusifel, Mantorville, MN; 9.Art Siefert, Green Bay, WI; 10. Mike VanGenderen, Newton, IA; DQ'd. Robert Avery, Des Moines, IA.

Heat 16 - 1. Corey Dripps, Cedar Falls, IA; 2. Curtis Galbreath, Chipley, FL; 3. Yancy Shepard, Gladstone, MO; 4. Dennie Gieber, Flint, TX; 5. Scott Lewis, Waukau, WI; 6. Tony Croy, Alexander, AR; 7. Jim Cole, Sioux City, IA; 8. Ed Thomas, Waterloo, IA; 9. Joe College, Earlham, IA; 10. Robert Gilbert;.

Heat 17 - 1. Ronnie Wallace, North Platte, NE; 2. Randy Zimmerman, Fort Scott, KS; 3. Ed Zehm, Ames, IA; 4. Tony Anglin, Hoxie, AR; 5. Eddie Bray Jr., Archie, MO; 6. Todd Ascherien, Beaver Dam, WI; 7. Curtis Stiles Jr., Syracuse, NY; 8. Leon Thede, Chapman, KS; 9. Chad Nelson;; 10. Sonny Loftis;.

Heat 18 - 1. Gary Clark, Walker, MO; 2. Craig Nelson, Farmington, NM; 3. T. J. Artz, Crete, NE; 4. Tim Clonch, Quinlan, TX; 5. Jon Jensen, Pahrump, NV; 6. Pete Hutzel, Marshalltown, IA; 7. David Nielson, Courtland, MN; 8. Douglas McKane, Groton, NY; 9. Robbie Kincaide, Trenton, MO; 221. Dean Wray, Trenton, MO.

Heat 19 - 1. Jason Hughes, West Plains, MO; 2. Steve Olson, Sioux City, IA; 3. Jimmy Dixon, Benton, AR; 4. Paul Burger, Bell Plaine, MN; 5. Greg Wiles, Middleton, MI; 6. Kenny Ziegler, Junction City, KS; 7. Mike Wedelstadt, Hordonville, WI; 8. David Rinke, Lawrence, KS; 9. Jeremy Willis, Seagoville, TX; 10. Rob Olson, Lake Villa, IL.

Heat 20 - 1. Mark Dotson, Cameron, MO; 2. Troy Kingsbury, Smith Center, KS; 3. Steve Hartman, Woodhull, NY; 4. Todd Hurst;; 5. Jeff Herbers, Holton, KS; 6. Joseph Parmeley, Phoenix, AZ; 7. Casey Koch, Beaver Dam, WI; 8. Ted Holt Sr, Broken Arrow, OK; 9. Leo Burkhardsmier, Bismarck, ND; 221. Scotty Brown, Seagoville, TX.

Heat 21 - 1. Jerry Muenster, Green Bay, WI; 2. Bill Davis, Jr., Des Moines, IA; 3. Chad Sterling, Stockton, KS; 4. Jamie Schmidt, Seymour, WI; 5. Chris Cross, Glendale, AZ; 6. Mike Knapp, New London, IA; 7. James Hartman, Camdenton, MO; 8. Travis Penrod, Davis, OK; 9. George White; DQ'd. Loren Pesicka, Jr., Burt, IA.

Heat 22 - 1. Eddie Prator, Italy, TX; 2. Kevin Stoa, Kesson, MN; 3. Eddie Ramsey, Haskell, OK; 4. Jim Moody, Odessa, MO; 5. Sean Jerovetz, Little Suamico, WI; 6. Chad Porter, Madison Lake, MN; 7. Jeff Hogan, Vinton, IA; 8. Donnie Bown, Clemons, IA; 9. Brandon Manson;; 10. Charles Osterguard;.

Heat 23 - 1. Kelly Shryock, Story City, IA; 2. Johnny Bone, Jr., Pea Ridge, AR; 3. Joey Schaefer, Waterloo, IA; 4. Rich Hesse, Sioux City, IA; 5. Steve Crane, Walker, MO; 6. Phil Penny, Percival, IA; 7. Dean Maurer, Depere, WI; 8. Jeff Cutshaw, Nevada, MO; 9. Jeff Williams, Oberlin, KS; 10. Rusty Bates, Casey, IA.

Heat 24 - 1. Scott Fisk, Lowell, MI; 2. Jason Hughes;; 3. Brad Rohloff, Pulaski, WI; 4. Robert Miller, Gardnerville, NV; 5. Troy Cordes, Dewar, IA; 6. Jake McClure, Sargent Bluff, IA; 7. Andrew Timm, Mankato, MN; 8. Mark Schaffitzel, Owasso, OK; 9. John Thayer, Fabius, NY; DQ'd. Craig Bartz, Shawano, WI.

Heat 25 - 1. Karl Tipton, Gilbert, AZ; 2. Jared Seifert, Green Bay, WI; 3. Jess Short, Nixa, MO; 4. Aaron White, Plaineville, NE; 5. Mickey Dorenk, Sioux City, IA; 6. Troy Schmidtke, Trimont, MN; 7. Donald Alvord, Locke, NY; 8. Troy Bayne, North Platte, NE; 9.David Schoenberger, Beaver Dam, WI; 10. Toby Steele, Beaverton, MI.

Heat 26 - 1. Steve Lacy, Haskell, OK; 2. Jeff Gorman, Ogden, IA; 3. Mike Mashl, DePere, WI; 4. Jay Ford, Sunnyvale, TX; 5. Jim Cooper, Ames, IA; 6. Jerry White, Kansas City, MO; 7. Charlie Newton, Brownwood, TX; 8. Jason Reimers, Belle Plaine, MN; 9. Loren Hill, Overland Park, KS; 10. Mark Dunn, Greenville, WI.

Heat 27 - 1. Rick Gustin, Marshalltown, IA; 2. Chris Alcorn;; 3. Richard VonKrog, Toledo, IA; 4. Russ Dickerson, Boone, IA; 5. Henry Witt Jr, Waco, TX; 6. Ryan Disterheft, Eau Claire, MI; 7. Terry Milam, Nevada, IA; 8. Andy Voigt, Beaver Dam, WI; 9. Varian Sisson, Springtown, TX; 10. Chris Burk, Friend, NE.

Heat 28 - 1. David Murray, Oberlin, KS; 2. Sean Lias, Westfield, PA; 3. Dennis Rieb, Cortez, CO; 4. Paul Hanusch, Temple, TX; 5. Don Portwine, Ames, IA; 6. Leon Bidinger, Perry, KS; 7. Lloyd Henderson, Bouton, IA; 8. Brandon Watson, Sherman, TX; 9. Chris Pruitt, Stuart, IA; 10. Wayne Graybeal, Springfield, MO.

Heat 29 - 1. Joe McBirnie, Boone, IA; 2. Matt Donald, Pleasant Hill, IA; 3. Justin Boney, DeSoto, KS; 4. John Schroyer, Laurel, IA; 5. Larry Rupe;; 6. Scott Drake, Webb City, MO; 7. Mark Elliott, Webster City, IA; 8. Chris Prussman, Brookings, SD; 9. Mike Hansel, Appleton, WI; 10. Ronnie Burkhard;.

Heat 30 - 1. Tim Watts; 2. Vince Ogle, Lubbock, TX; 3. Josh Gilman, Dexter, IA; 4. Richie Gustin, Marshalltown, IA; 5. Tim McCormick;; 6. Jim Perkins, Fort Mohave, AZ; 7. Ron VerBeek, Oskaloosa, IA; 8. Jay Schraufnagel, Beaver Dam, WI; 9. Tom Charles, Bonner Springs, KS; 10. Cal Swanson, Waterloo, IA.

Heat 31 - 1. Rusty Glosser, Licoln, NE; 2. Chad Chadwick, Oakley, CA; 3. Chad Waples, Sioux City, IA; 4. Ray Feltman, Brandon, SD; 5. Paul Edler, Cambridge, IA; 6. Dave Hardesty, Minneapolis, KS; 7. Derek Smith, Hinton, IA; 8. Gary Clough, Juneau, WI; 9. Jason Stainback, Whitehouse, TX; DQ'd. Jim Roach, Kohoka, MO.

Heat 32 - 1. Mike Hejna, Clear Lake, IA; 2. David McKay, Van Alstyne, TX; 3. Tommy Belmer, Mapleton, MN; 4. Terry Belcher, Phoenix, AZ; 5. Eddie Muenster, Green Bay, WI; 6. Jay Steffens, North Platte, NE; 7. Scott Crystal;; 8. Darin Duffy, Hazelton, IA; 9. Paul White, Temple, TX; 10. Doug Lauterwasser, Belle Plaine, IA.

Heat 33 - 1. Darren Hosick;; 2. Mark Norris, Clinton, AR; 3. Jordon Steier;; 4. Thomas McAfee, Uniontown, AR; 5. Tommy Davis, Jr., Wills Point, TX; 6. Dan Day, Princeton, TX; 7. Kelly Lyons; 8. Karl Fredrickson;; 9. Jerry Pace, Stanton, MI; 10. Randy Hall, Olean, NY.

Heat 34 - 1. Jerry Luloff, Indepenence, IA; 2. Dena Wilson, Coweta, OK; 3. Charlie Armstrong, Alexander, AR; 4. Jason Toppenberg, Ames, IA; 5. Billy Garza, Forney, TX; 6. Michael Hanusch, Temple, TX; 7. Josh Truman, Indianola, IA; 8. Jeff Sayer;; 9. Tom Rawlins, Kellogg, IA; 10. Kevin Snyder;; 11. Mike Noteboom;.

Heat 35 - 1. Duane VanDeest, Conrad, IA; 2. Gene Stigall, Breckenridge, MO; 3. Mike Busch, Des Moines, IA; 4. Jeff Crane, Whitehouse, TX; 5. Ronny Gould, Calera, OK; 6. Todd Dart, Algona, WI; 7. Wade Schutt, Shawano, WI; 8. Cary Bartoo, Anna, TX; 9. Michelle Ploeckelmann, Green Bay, WI; 10. Marcus Sanders;.

Heat 36 - 1. Curt Spalding, Hartford, MI; 2. Danny Knowles, Elwell, MI; 3. Brad Bakken, Mason City, IA; 4. Bradley Shelton, Fort Morgan, CO; 5. Bob Tellefsen, McHenry, IL; 6. Michael Smith, Arkport, NY; 7. Kenny Hoeppner, Waterloo, IA; 8. Chris Corntassel;; DQ'd. Michael Manson, Manchester, IA; DQ'd. Andy Claiborne, Fort Scott, KS.

Heat 37 - 1. Jon Thompson;; 2. Ed Zehm, Ames, IA; 3. Brian Schmitt, Wall Lake, IA; 4. Lowell Roeber, Waterbury, NE; 5. Joe Price, Jr, Baldwinsville, NY; 6. Joey Kates, Kansas City, KS; 7. Chris Wilke, Polk City, IA; 8. William Gould, Calera, OK; 9. Rex Merritt, Clever, MO; 10. Darrel Zweifel, Bullhead City, AZ.

Heat 38 - 1. Scott Baker, Boone, IA; 2. Shawn Van Laningham, Beatrice, NE; 3. Chris Bragg, Springton, TX; 4. Timm Jensen, Dunkerton, IA; 5. Jason Seeley, Alto, MI; 6. Tony Schultz, North Platte, NE; 7. Brian Whitehead, Ashland, NE; 8. Darren Ackerman, Waterloo, IA; 9. Casey Jordan, Grand Saline, TX; 10. John Hansen, Brush, CO.

Heat 39 - 1. Raymond King, Flower Mound, TX; 2. Marvin Fuller, Lincoln, NE; 3. Brian Calhoon;; 4. Greg Querry, Bethany, MO; 5. Jamie Gowers, Lincoln, NE; 6. Donnie Powers;; 7. Shane Golden, Lecompton, KS; 8. Donald Erger, Brandon, IA; 9. Greg Metz, Washington, KS; DQ'd. Curt Carey, Ionia, IA.

Heat 40 - 1. Jay Noteboom, Orange City, IA; 2. Greg Hughes, West Plaines, MO; 3. Kenny Gaddis;; 4. Stacy Bateman, Lindale, TX; 5. Mike Hathcock;; 6. Joren Boyce, Minot, ND; 7. Ted Holt Jr, Broken Arrow, OK; 8. Jeremie Hedrick, Oconto Falls, WI; 9. Steven Pfeifer; 10. Darrick Klima, Belleville, KS.

"B" Feature 1 - 1. Ricky Stephan, South Sioux City, NE; 2. Andy Brown, Little Rock, AR; 3. Scott Olson, Ellsworth, IA; 4. David Smith, Frisco, TX; 5. Brian Foote;; 6. RM VanPay, Green Bay, WI; 7. Jason Hyerdall, Wildwood, IL; 8. John McClure, Clarksville, MI; 9. Jim Ballard, Broken Arrow, OK; 10. Jimmy Gustin, Marshalltown, IA; 11. Jason Thompson, Concordia, MO; 12. Todd Wilson, Spickard, MO; 13. Darren Huntley, Ogden, IA; 14. Mike Monnig, Hermann, MO; 15. Triston Dycus, Carrollton, TX; 16. Tony Hofbauer, Slater, IA; 17. Denny Stoneburner, Boone, IA; 18. Jason Rold, Hancock, IA; 19. Robert Shepard;; 20. John Pessick, Evansdale, IA.

"B" Feature 2 - 1. Jerry Hoffman, Oronogo, MO; 2. Mike Meyer, Greenwood, NE; 3. Jake Kelley, Haskell, OK; 4. Al Hejna, Ventura, IA; 5. Trey Todd, Nevada, MO; 6. Jerry Wren, Howard Lake, MN; 7. Wayne Johnson, Minot, ND; 8. Eric Turner, Hermitage, MO; 9. Bill Lemmens, Green Bay, WI; 10. Scott Badker, Klemme, IA; 11. Shannon Fisk, Lowell, MI; 12. Rik Gropp, Lincoln, NE; 13. Scott Mullen, Seymour, WI; 14. Scott Hogan, Vinton, IA; 15. Jeff Roodvoets, Middleville, MI; 16. Jason Logan;; 17. M. J. Hintz, Green Bay, WI; 18. John Fellers, Flemington, MO; 19. Clay Galbreath;; 20. Marlin Kracht, Luverne, MN.

"B" Feature 3 - 1. Allen Kent, Minot, ND; 2. Mike O'Lear, Marshalltown, IA; 3. Ed Devall, Waukegan, IL; 4. Brian Cass, Tracy, CA; 5. Greg Skaggs, Glenpool, OK; 6. Lonnie Robbins, Alma, AR; 7. Tim Echevarria, Junction City, KS; 8. Todd Steinhart, Waseca, MN; 9. John Potter, Catoosa, OK; 10. Jason Pike, Pahrump, NV; 11. Kevin Opheim, Mason City, IA; 12. Larry Stevenson, Peculiar, MO; 13. Andy Humphrey, Des Moines, IA; 14. Brandon Reid, Colleyville, TX; 15. Glenn Thurman, Canyon City, NM; 16. Duane Neel, Whitehouse, TX; 17. Mike Sullivan, Trevor, WI; 18. Larry Grafton, Des Moines, IA; 19. Pat Graham, LeMars, IA; 221. Reese Coffee, Sioux City, IA.

"B" Feature 4 - 1. Randy Zimmerman, Fort Scott, KS; 2. Mike Heideman, Seneca, KS; 3. Curtis Galbreath, Chipley, FL; 4. Yancy Shepard, Gladstone, MO; 5. Craig Nelson, Farmington, NM; 6. T. J. Artz, Crete, NE; 7. Tim Clonch, Quinlan, TX; 8. Troy Kingsbury, Smith Center, KS; 9. Tony Anglin, Hoxie, AR; 10. Steve Olson, Sioux City, IA; 11. Paul Burger, Bell Plaine, MN; 12. Eddie Bray Jr., Archie, MO; 13. Scott Lewis, Waukau, WI; 14. Steve Hartman, Woodhull, NY; 15. Jimmy Dixon, Benton, AR; 16. Greg Wiles, Middleton, MI; 17. Todd Hurst;; 18. Jon Jensen, Pahrump, NV; 19. Dennie Gieber, Flint, TX; 221. Jeff Herbers, Holton, KS.

"B" Feature 5 - 1. Bill Davis, Jr., Des Moines, IA; 2. Kevin Stoa, Kesson, MN; 3. Johnny Bone, Jr., Pea Ridge, AR; 4. Chad Sterling, Stockton, KS; 5. Joey Schaefer, Waterloo, IA; 6. Jim Moody, Odessa, MO; 7. Robert Miller, Gardnerville, NV; 8. Jared Seifert, Green Bay, WI; 9. Rich Hesse, Sioux City, IA; 10. Brad Rohloff, Pulaski, WI; 11. Steve Crane, Walker, MO; 12. Sean Jerovetz, Little Suamico, WI; 13. Aaron White, Plaineville, NE; 14. Jamie Schmidt, Seymour, WI; 15. Eddie Ramsey, Haskell, OK; 16. Jason Hughes;; 17. Jess Short, Nixa, MO; 18. Chris Cross, Glendale, AZ; 19. Troy Cordes, Dewar, IA; 20. Mickey Dorenk, Sioux City, IA.

"B" Feature 6 - 1. Jeff Gorman, Ogden, IA; 2. Mike Mashl, DePere, WI; 3. Justin Boney, DeSoto, KS; 4. Richard VonKrog, Toledo, IA; 5. John Schroyer, Laurel, IA; 6. Russ Dickerson, Boone, IA; 7. Chris Alcorn;; 8. Vince Ogle, Lubbock, TX; 9. Sean Lias, Westfield, PA; 10. Henry Witt Jr, Waco, TX; 11. Matt Donald, Pleasant Hill, IA; 12. Jay Ford, Sunnyvale, TX; 13. Larry Rupe;; 14. Don Portwine, Ames, IA; 15. Richie Gustin, Marshalltown, IA; 16. Dennis Rieb, Cortez, CO; 17. Josh Gilman, Dexter, IA; 18. Paul Hanusch, Temple, TX; 19. Jim Cooper, Ames, IA; 20. Tim McCormick;.

"B" Feature 7 - 1. David McKay, Van Alstyne, TX; 2. Chad Chadwick, Oakley, CA; 3. Chad Waples, Sioux City, IA; 4. Dena Wilson, Coweta, OK; 5. Mark Norris, Clinton, AR; 6. Jordon Steier;; 7. Gene Stigall, Breckenridge, MO; 8. Charlie Armstrong, Alexander, AR; 9. Ray Feltman, Brandon, SD; 10. Tommy Belmer, Mapleton, MN; 11. Tommy Davis, Jr., Wills Point, TX; 12. Jason Toppenberg, Ames, IA; 13. Terry Belcher, Phoenix, AZ; 14. Thomas McAfee, Uniontown, AR; 15. Eddie Muenster, Green Bay, WI; 16. Mike Busch, Des Moines, IA; 17. Billy Garza, Forney, TX; 18. Jeff Crane, Whitehouse, TX; 221. Ronny Gould, Calera, OK; 221. Paul Edler, Cambridge, IA.

"B" Feature 8 - 1. Kenny Gaddis;; 2. Ed Zehm, Ames, IA; 3. Brad Bakken, Mason City, IA; 4. Shawn Van Laningham, Beatrice, NE; 5. Chris Bragg, Springton, TX; 6. Lowell Roeber, Waterbury, NE; 7. Greg Querry, Bethany, MO; 8. Brian Schmitt, Wall Lake, IA; 9. Timm Jensen, Dunkerton, IA; 10. Stacy Bateman, Lindale, TX; 11. Jamie Gowers, Lincoln, NE; 12. Mike Hathcock;; 13. Jason Seeley, Alto, MI; 14. Joe Price, Jr, Baldwinsville, NY; 15. Bradley Shelton, Fort Morgan, CO; 16. Greg Hughes, West Plaines, MO; 17. Bob Tellefsen, McHenry, IL; 18. Marvin Fuller, Lincoln, NE; 19. Danny Knowles, Elwell, MI; 221. Brian Calhoon.

The top four from each of tonight's "A" Features qualify and redraw for the inside eight positions in Saturday's Super Nationals feature.

"A" Feature 1 - 1. Bobby Hogge IV, Salinas, CA; 2. Clint Bowyer, Emporia, KS; 3. Mike Molle, Glidden, IA; 4. Johnny Saathoff, Beatrice, NE; 5. Brian Efkamp, Perry, IA; 6. Danny Fetters, Marshalltown, IA; 7. Ronnie Wallace, North Platte, NE; 8. Ron Pope, MasonCity, IA; 9. Gary Clark, Walker, MO; 10. Kevin Larkins, Greenwood, NE; 11. Tommy Paige, Groton, NY; 12. Bob Sikes;; 13. John Logue, Boone, IA; 14. Bobby Bowman, Winterset, IA; 15. Terry Belcher, Jr, Phoenix, AZ; 16. Corey Dripps, Cedar Falls, IA; 17. Mark Dotson, Cameron, MO; 18. Jason Hughes, West Plains, MO; 19. Tom Finke, Sherburn, MN; 20. Randy Trefz, Vinton, IA.

"A" Feature 2 - 1. Joe McBirnie, Boone, IA; 2. Karl Tipton, Gilbert, AZ; 3. Kelly Shryock, Story City, IA; 4. Rusty Glosser, Lincoln, NE; 5. Duane VanDeest, Conrad, IA; 6. Rick Gustin, Marshalltown, IA; 7. Steve Lacy, Haskell, OK; 8. Jon Thompson;; 9. Eddie Prator, Italy, TX; 10. Darren Hosick;; 11. Jay Noteboom, Orange City, IA; 12. Scott Baker, Boone, IA; 13. Jerry Luloff, Indepenence, IA; 14. Tim Watts;; 15. Jerry Muenstern, Green Bay, WI; 16. David Murray, Oberlin, KS; 17. Raymond King, Flower Mound, TX; 18. Curt Spalding, Hartford, MI; 19. Mike Hejna, Clear Lake, IA; 20. Scott Fisk, Lowell, MI. (Results are unofficial, pending post-race inspection.)

Back to the Archives