Visit The Dirt Forum for More Information

Author Topic:   Lernerville Speedway Race Results
jammin
Dirt Administrator

Total posts: 3279
posted July 28, 2001 10:37 AM UIN: 16262997
Lernerville Speedway Race Results
278 N. Pike Road Sarver, Pa 16055
Phone: 724-353-1511 Fax: 724-353-2650 www.lernerville.com

Date: 7/27/01

Triangle Gasoline Sprint Feature: Feature Race Notes: Started: 2
1. Ralph Spithaler, Evans City Wins: 2 Laps: 20

2. Gary Kriess Jr., Butler
3. Rod George, Kittanning Lap Leaders:
4. Scott Priester, Rimersburg Scott 1-7, Spithaler 8-20
5. Brian Woodhall, New Kensington Sprint Qualifying Race Winners:
6. Jimmy Hawley, West Middlesex 1st Heat:Jimmy Hawley, West Middlesex
7. Mike Kaminski, Sarver 2nd Heat:Rod George, Kittanning
8. Kevin Schaeffer, Kittanning 3rd Heat: David Scott, Garland
9. Roger Bennett, Evans City
10. Brent Matus, Wampum
11. Glenn Noland, Beaver Falls
12. Charlie Holben, Cabot
13. Bill Kiley, Cabot
14. Mike Shearer, Freeport
15. Bob Walters, Pittsburgh
16. Rickey Ferkel, Tiffin, OH
17. Randy Cox, Industry
18. Paul Kapuchuck, New Castle
19. Jerry Frew, Barnesville, OH
20. Sheila Rankin, Renfrew
21. Arnie Kent, New Castle
22. Kenny Hardy, New Castle
23. Joe Laugherty, Tiffin, OH
24. John Miller, Millmont
25. David Scott, Garland
26. Gary Rankin, Renfrew

Friedman's Market/Bi-Lo Foods
Late Model Feature: Feature Race Notes: Started: 2
1. John Flinner, Zelienople Wins: 4
Laps: 20
2. Dave Norton, Shinglehouse
3. Brandon Wearing, Callery Lap Leaders:
4. Ben Miley, Venetia Flinner 1-20
5. David Scott, Garland Late Model Qualifying Race Winners:
6. Chuck Kennedy, Mars 1st Heat: Bob Wearing Jr., Renfrew
7. Bobby Bertges, Apollo 2nd Heat: Gary Lyle, Hyde Park
8. Gary Lyle, Hyde Park
9. Tony Burke, Sarver
10. Joe Johnson, Monaca
11. Jeff Henry, Butler
12. Bob Wearing Sr., Callery
13. Chuck Sarver, West Sunbury
14. Nick Jones, Pittsburgh
15. Bob Puz, Rural Ridge
16. Bob Wearing Jr., Renfrew
17. Spanky Dougherty, Freeport
18. Tom Kitchen, Saltsburg
19. Lynn Geisler, Cranberry Twp.
20. JD Johnon, Ravenna, OH
21. Carl Bittner, Sarver
22.
23.
24.

Ferrante Oldsmobile V-8 Modified Feature: Feature Race Notes: Started
: 12
1. B. Swartzlander, Allegheny Twp. Wins: 4
Laps: 20
2. Jeff Shaffer, Fombell
3. Kevin Bolland, New Brighton Lap Leaders:
4. Dave Murdick, Slippery Rock Shaffer 1-19, Swartzlander 20
5. Carl Weatherby, Volant Modified Qualifying Race Winners:
6. Tom Marshall III, Kennerdell 1st Heat Brian Swartzlander,
Allegheny Twp.
7. Lonny Riggs, Volant 2nd Heat Dave Murdick, Slippery Rock
8. Mike Sutton, Evans City
9. Tom Winkle, Mars
10. Rodney Beltz, Ellwood City
11. George Hobaugh, Karns City
12. Carl Murdick, Butler
13. Del Rougeux, Frenchville
14. Dave Harbaugh, Ellwood City
15. Gary Risch Jr., Sarver
16. Doug Fleeger, Butler
17. Jim Faas, Creighton
18. Scott Gurdak, Spring Creek
19. John Durci, Sarver
20.
21.
22.
23.
24.

Dingbats Restaurant Pure Stock Feature:
1. Joe Kelley, Mt. Pleasant
2. Paul Schrekengost, Creighton Feature Race Notes: Started
: 7
3. Jeff Walters, Evans City Wins: 1
Laps: 15
4. Chris Schneider, Tarentum
5. Butch Lambert, Mars Lap Leaders
6. Scott Bochek, Cheswick Schrekengost 1-3, Kelley 4-15
7. Rick Burris, Saxonburg Pure Stock Qualifying Race Winners:
8. Rob Kosecki, Leechburg 1st Heat: Jeff Walters, Evans City
9. Nick Reges, Butler 2nd Heat: Joe Kelley, Mt. Pleasant
10. Jim Swezey, Greensburg 3rd Heat: Chris Schneider, Tarentum
11. Harold Reges, Butler 4th Heat: Joe Yakich, Prospect
12. Dan Pflueger, Cabot B-Main: Rick Burris, Saxonburg
13. Mike Ventura, Pittsburgh
14. Rob Shook, Creighton
15. Jody Schnur, Butler
16. Bobby Heim, North Hills
17. Roland Hall, Cabot
18. Bob Lipinski, Pittsburgh
19. Mike Turner, Butler Demo Derby:
20. Mike Miller, Chicora 1. Gary **** Jr., New
Kensington
21. Neil Tristani, Tarentum 2. Kevin Shaffer, Leechburg
22. Randy Caldwell, Sarver 3. Andy Bordt, Sewickley
23. Doug Graham, Butler
24. Joe Yakich, Prospect


Notes:
8/3 MACS Late Model Summer Classic plus Triangle Gasoline Sprint Cars and
Dingbat's
Restaurant Pure Stocks, Friedman's Supermarkets/Bi-Lo Foods Night
(No Modifieds)
8/10 "Fab Four" Racing, ARCH Fan Club Night, Purvis Brothers/Turbo Blue
Night
8/17 "Fab Four" Racing, Syracuse DIRT Modified Qualifier, Ferraccio
Family Supermarkets
Kids Night, Bike Races (Kids 12 and Under), St. Barnabas Health
Systems Night
8/31(Fri.) Earl and Dave Bauman Memorial, World of Outlaws Gumout Series
Sprint Show
and Pure Stocks (8:00 PM Start)

Back to the Archives